Kapitein van 'horror-jacht' gearresteerd: Het duistere geheim van de Nonni II

Aan boord van de 53 meter lange Nonni II vloeide de champagne rijkelijk tijdens frequente feesten. Maar terwijl de gasten genoten van ongekende luxe, speelde zich op de achtergrond een duister scenario af. De kapitein van dit drijvende paleis is nu in Singapore gearresteerd. De beschuldiging? Betrokkenheid bij een van de grootste zwendel- en witwasnetwerken van Azië.

Superjachten in de haven

Het klinkt als het plot van een Netflix-thriller, maar voor Nigel Tang Wan Bao Nabil (32) is het realiteit. De Singaporees keerde op 11 december terug naar zijn thuisland en werd direct in de boeien geslagen. Tang was niet zomaar een kapitein; hij wordt gezien als een sleutelfiguur in het netwerk van de beruchte Chen Zhi.

'Pig Butchering' en slavernij

Chen Zhi, de vermeende eigenaar van het jacht, wordt door de Amerikaanse justitie gezocht voor het leiden van een transnationale criminele organisatie. Zijn imperium, de Prince Holding Group, wordt beschuldigd van het opzetten van zogenaamde "pig butchering" scams (waarbij slachtoffers financieel worden 'vetgemest' en daarna geslacht).

Nog schokkender zijn de berichten over de omstandigheden waaronder dit gebeurde: in zwaarbewaakte complexen met dwangarbeiders. Terwijl Chen Zhi miljarden verdiende over de rug van slachtoffers, beheerde kapitein Tang zijn vloot en vastgoed.

Witwassen via jachten en whisky

Tang wordt er niet van verdacht zelf achter de computer te hebben gezeten voor de scams, maar wel van het faciliteren van de levensstijl en geldstromen. Volgens de Amerikaanse autoriteiten beheerde hij via het bedrijf Warpcapital Yacht Management het superjacht van Chen.

Daarnaast runde hij een opslagplaats voor luxe goederen, waar enorme hoeveelheden geïmporteerde alcohol en tabak belastingvrij werden opgeslagen. De politie in Singapore heeft inmiddels voor meer dan 116 miljoen dollar aan activa bevroren of in beslag genomen, waaronder bankrekeningen, auto's en flessen drank.

Wist je dat?

  • De Nonni II: Dit jacht is 53 meter (174 voet) lang en was de favoriete locatie voor de feesten van Chen Zhi en zijn zakenpartners. Het schip is nu onderdeel van een wereldwijd onderzoek naar witwassen.
  • Sancties: Tang stond al sinds oktober op de sanctielijst van de VS. Dat hij toch terugkeerde naar Singapore, waar de politie hem opwachtte, is opvallend.
  • Het geld is op: De bedrijven van Chen in Singapore smeken de rechter nu om toegang tot bevroren rekeningen. Ze beweren dat ze zelfs de salarissen van het overgebleven personeel niet meer kunnen betalen.

De kapitein aan wal

Tang is momenteel op borgtocht vrij, maar zijn paspoort ligt waarschijnlijk bij de politie. De zaak werpt een pijnlijk licht op de 'facilitaire dienst' van de onderwereld. Jachten, villa's en dure auto's moeten immers beheerd worden, en vaak zijn het de tussenpersonen – zoals kapiteins en managers – die als eerste voor de bijl gaan als justitie het netwerk oprolt.

Zijn baas, Chen Zhi, is volgens de laatste berichten nog altijd voortvluchtig.

Nieuws