Wat als de ferry naar Noorwegen de Eemshaven weer laat bruisen?

De bouw van een enorme distributiehal in de Eemshaven ligt voorlopig stil, kan een nieuwe veerdienst naar Noorwegen de regio nieuw leven inblazen?

eemshaven noorwegen

De geplande verbinding met Noorwegen biedt niet alleen kansen voor de Eemshaven, maar ook voor de toekomst van de stilgevallen logistieke projecten in Noord-Nederland. 

Bouw van mega hal van 67.000 vierkante meter ligt stil

De Zwitserse ontwikkelaar Necron heeft de werkzaamheden aan een distributiehal van 67.000 vierkante meter in de Eemshaven tijdelijk stilgelegd. De hal, ongeveer tien voetbalvelden groot, is bijna voltooid maar heeft nog geen huurder. De ontwikkelaar onderzoekt daarom alternatieve invullingen, zoals gebruik voor bedrijven in duurzame energie of industriële productie. 

Verzadigde logistieke markt 

De leegstand in het Noorden is niet uniek. De afgelopen jaren zijn in Nederland duizenden vierkante meters aan distributieruimte bijgebouwd, mede door de hoge vraag tijdens de coronaperiode en de destijds lage rente. Inmiddels is die markt verzadigd: veel bedrijven hebben hun voorraden verkleind en stellen uitbreidingsplannen uit vanwege internationale onzekerheid en gestegen financieringskosten. 

In Noord-Nederland staat inmiddels zo’n 200.000 vierkante meter aan distributieruimte leeg, verspreid over locaties in Groningen, Heerenveen, Steenwijk en Oranjedorp. 

Wegvallen van de ferry richting de Eemshaven

De keuze voor de Eemshaven was aanvankelijk sterk verbonden met de veerdienst van Holland Norway Lines tussen de Eemshaven en Kristiansand. Toen die verbinding in 2023 verdween, viel een belangrijk logistiek voordeel weg. 

Nu wordt gewerkt aan een nieuwe route tussen de Eemshaven en het Noorse Arendal, opgezet door Njordic Ferry Lines. De verbinding moet zich richten op zowel vracht- als passagiersvervoer. Als deze dienst van de grond komt, kan dat een belangrijke impuls geven aan de logistieke bedrijvigheid in de regio. 

Nieuwe kansen voor het Noorden 

Hoewel het Noorden niet dezelfde aantrekkingskracht heeft als de logistieke hotspots in Brabant, Limburg of de Randstad, liggen er op termijn wel kansen. De nieuwe hallen zijn modern, duurzaam en toekomstbestendig gebouwd. Zodra de logistieke vraag in de rest van het land verder aantrekt, zal die beweging waarschijnlijk ook richting het Noorden doorwerken. 

Met de heropening van een veerverbinding naar Noorwegen zou de Eemshaven opnieuw kunnen uitgroeien tot een strategische toegangspoort voor de handel tussen Nederland en Scandinavië. Dat maakt de regio aantrekkelijk voor bedrijven die hun logistieke keten willen verduurzamen en dichter bij zeehavens willen produceren of distribueren.

Nieuws
  • Adobe Stock