Na 429 jaar: legendarisch schip van Willem Barentsz keert terug naar Amsterdam

Tijdens Sail Amsterdam maakt de Witte Swaen - een exacte reconstructie van het schip van Willem Barentsz – haar historische rentree in de hoofdstad. Voor het eerst sinds 1596.

Barentsz

Het is bijna niet te geloven: het schip waarmee Willem Barentsz ruim vier eeuwen geleden op zoek ging naar de Noordoostelijke Doorvaart, vaart deze zomer opnieuw Amsterdam binnen. Van 20 tot en met 24 augustus is de Witte Swaen te bewonderen tijdens Sail Amsterdam, als varend eerbetoon aan de Hollandse scheepsbouwkunst.

Gebouwd door vrijwilligers

De afgelopen vijftien jaar werkten tientallen vrijwilligers in Harlingen aan de reconstructie van het originele expeditieschip. Met traditionele Hollandse technieken, exact zoals het in 1596 werd gebouwd. In 2018 werd het schip officieel te water gelaten werd het als Witte Swaen gedoopt. Sindsdien ligt het in Harlingen, waar ze in het weekend open is voor publiek.

De maidentrip: van Harlingen naar Amsterdam

De reis naar Amsterdam wordt de allereerste grote tocht van de Witte Swaen. Een symbolisch moment: 429 jaar na de dramatisch verlopen expeditie keert het schip terug naar de stad waar het avontuur begon. En dit keer wél als held.

Maar die tocht kost geld. Veel geld. Begeleidende vaartuigen zijn verplicht, en varen op eigen kracht is niet genoeg. Daarom is de Stichting Expeditieschip Willem Barentsz een sponsoractie gestart onder het motto: "Vaar met ons mee naar Amsterdam: sponsor een mijl." Voor €50 sponsort men een hele mijl, voor €25 een halve. In totaal gaat het om zo’n 200 zeemijlen.
Sponsoren kan via: www.debarentsz.nl

Erfgoed dat vaart

De komst van de Witte Swaen naar Sail is niet alleen bijzonder vanwege de historische waarde. Het is ook een unieke kans om het vakmanschap van toen, nu opnieuw tot leven gebracht, van dichtbij te bewonderen. Het schip is de enige varende reconstructie van een Nederlandse 16e-eeuwse expeditiereis. Een pronkstuk dat laat zien hoe ver Nederland ooit ging voor avontuur, handel en ontdekking.

Op het water
  • Jan de Jager