Nieuwe toekomst voor Duitse superjachtwerf: Redt Lürssen Nobiskrug?

Lürssen neemt Nobiskrug over na faillissement, terwijl FSG wordt verkocht aan de Heinrich Rönner Group. Wat betekent dit voor de superjachtindustrie?

Nobiskrug

De iconische Duitse scheepswerf Nobiskrug lijkt een nieuw hoofdstuk in te gaan. Lürssen, een van de grootste namen in de superjachtindustrie, heeft een formeel bod uitgebracht om Nobiskrug over te nemen. Tegelijkertijd is de Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG) verkocht aan de familieonderneming Heinrich Rönner Group. Hiermee komt er een mogelijke redding voor een werf die enkele van de meest indrukwekkende superjachten ter wereld heeft gebouwd.

Wat betekent deze overname?

Lürssen zal Nobiskrug integreren in zijn bestaande scheepswerf in Schacht-Audorf, een locatie waar het al superjachten tot 180 meter bouwt. Nobiskrug, bekend van de opvallende Sailing Yacht A (142,8 meter), zal opereren vanuit de nabijgelegen Lürssen-Kröger-werf. Dit betekent dat de werf, ondanks haar financiële problemen, waarschijnlijk snel weer operationeel zal zijn.

Ondertussen heeft de Heinrich Rönner Group FSG overgenomen, inclusief de werf in Flensburg en het personeel. Dit familiebedrijf is geen onbekende in de maritieme sector en bezit ook de Duitse werf Lloyd-Werft.

Van faillissement naar toekomstperspectief

Na het faillissement van Nobiskrug in december 2024 was er veel onzekerheid voor de ruim 500 werknemers. Insolventiebeheerders Hendrik Gittermann en Christoph Morgen kregen meerdere biedingen binnen, maar geen enkele investeerder kon zowel Nobiskrug als FSG overnemen. Daarom werd besloten om de werven afzonderlijk te verkopen.

Hoewel de deal nog moet worden goedgekeurd door de schuldeisers, lijkt de toekomst voor Nobiskrug en FSG weer hoopvol. Verwacht wordt dat het werk in de werven in de lente kan worden hervat, hoewel technische voorbereidingen zoals TÜV-keuringen en renovaties eerst moeten worden afgerond.

Drie superjachten in de maak

Ondanks de financiële problemen heeft Nobiskrug nog drie superjachten in bestelling:

  • Project Orkan (83 meter)
  • Project Bullseye (80 meter)
  • Project Black Shark (77,1 meter)

Deze projecten werden vertraagd door het faillissement, maar met Lürssen aan het roer is de kans groot dat ze alsnog voltooid worden.

Een historische samenwerking

De relatie tussen Lürssen en Nobiskrug is altijd respectvol geweest. Toen een nieuwbouwproject van Lürssen in vlammen opging, stuurde Nobiskrug een steunbetuiging. Later, toen Nobiskrug in financiële moeilijkheden verkeerde, beantwoordde Lürssen dit gebaar met een soortgelijke boodschap: "Shipbuilding sticks together."

Met deze overname wordt die solidariteit omgezet in een concreet plan: Nobiskrug blijft bestaan en krijgt een nieuwe kans om zijn erfgoed voort te zetten onder de vleugels van Lürssen.

Wat betekent dit voor de superjachtindustrie?

Deze overname kan de Duitse superjachtindustrie verder versterken. Lürssen staat bekend om zijn innovatieve benadering en heeft de middelen om Nobiskrug weer op volle kracht te laten draaien. Dit zou niet alleen goed nieuws zijn voor werknemers en klanten, maar ook voor de bredere jachtindustrie, waar Duitse werven een sleutelrol spelen.

Conclusie

Met de overname door Lürssen en Heinrich Rönner Group lijkt het doek nog niet gevallen voor Nobiskrug en FSG. De komende maanden zullen cruciaal zijn, maar de eerste stappen naar een stabiele toekomst zijn gezet. Voor superjachtliefhebbers betekent dit dat we in de toekomst misschien weer meesterwerken uit de Nobiskrug-werf kunnen verwachten, ditmaal met de steun van Lürssen.

Nieuws
  • dieter76 / Adobe Stock